Loading
Gdzie wybrać się ze znajomymi w Lublinie?

Pizza – polskie czy włoskie danie?

Pizza stała się nieodłączną częścią polskiej gastronomii. Mimo iż nie jest ona regionalnym daniem naszego kraju, bo przybyła do niego z samych Włoch, dziś zna ją każdy i niemalże każdy za nią przepada. Zjadana na śniadanie, obiad czy kolację za każdym razem smakuje wyśmienicie, prędko zaspokaja głód i zapewnia przyjemne wrażenia dla samego podniebienia. Czy jednak dania występujące w menu naszych polskich restauracji można uznać za prawdziwą pizzę? Czy mają one z nią cokolwiek wspólnego?

Niestety oczywiście tak nie jest, choć Polacy twierdzą wręcz odwrotnie. Wydaje się im, że te bogato uzupełniane placki, pokryte liczną ilością najróżniejszych dodatków muszą być prawdziwą pizzą, skoro tak bardzo im smakują. Kucharze potrafią pokrywać je dosłownie wszystkim. Zwykłe salami, szynka czy pieczarki przestały już ludziom wystarczać. Teraz tworzy się pizze wegetariańskie, z owocami morza czy nawet różnego typu dziwactwa, takie jak „pizza hot dog”, zawierająca w cieście na brzegach kawałki parówek i obficie polana ketchupem zmieszanym z musztardą. Oczywiście takie jedzenie może smakować i nikt nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Jeżeli jednak Polakowi nagle podałoby się prawdziwą włoską pizzę, mógłby on stwierdzić, że jest ona kompletnie jałowa, pusta i mało wyrazista. Danie pochodzące z kuchni włoskiej nie zaskakuje bowiem swoim bogactwem, niesamowitą i zróżnicowaną kolorystyką czy obfitą ilością rozpływającego się sera. Tak naprawdę jest to prosty pszenny placek posmarowany sosem pomidorowym, pokryty serem mozzarella i posypany świeżą bazylią. Niczego więcej nie można w nim znaleźć. Czasem tylko Włosi, specjalnie na życzenie turystów, polewają go oliwą (np. czosnkową).

Prawdziwa włoska pizza w Lublinie od https://www.pizza-salsa.pl to wyjątkowe danie – proste, klasyczne, ale kryjące w sobie niezwykłe walory smakowe. Każdy, kto uważa się za największego miłośnika placka z dodatkami, powinien go przynajmniej raz spróbować. Sam wtedy będzie mógł stwierdzić, czy smakuje mu prawdziwa pizza, czy jednak jej polska wersja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *